peterbalds.pl

peterbalds.pl

Pies czy kot?

Pies czy kot?

Pies czy kot?

Ludzie, decydując się na zwierzę, najczęściej biorą pod uwagę jedynie psa lub kota. Można śmiało stwierdzić, że pytanie: pies czy kot, to jedno z najczęściej zadawanych przy każdej dyskusji odnośnie zwierząt. Zwolennicy psów przekonują, że to oni mają rację, podczas gdy właściciele kotów są zdania, że ich zwierzęta są bezproblemowe.http://slonko.eu Tak naprawdę jednak każdy posiada swoje indywidualne preferencje. Trzeba jasno zaznaczyć, że jeśli chodzi o obowiązki, to przy kocie jest ich zdecydowanie mniej, choć nie możemy powiedzieć, że są one ograniczone do minimum.

Jeśli chodzi o psy to kwestie dotyczące wychodzenia z nimi na spacer, potrafią skutecznie przeorganizować nasz dzień. Mało tego, w razie naszego wyjazdu, opieka nad tym czworonogiem będzie wymagała sporo pracy. Inaczej rzecz ma się w przypadku kota. Tutaj nie musimy się martwić o różnego rodzaju spacery, wyprowadzenie na dwór i potrzebę wybiegania się. Zdawać by się zatem mogło, że kiedy przyjdzie nam podjąć decyzję, to ta będzie oczywista. Tymczasem niekoniecznie. Dlaczego? Otóż koty, wbrew temu, że są bardziej bezproblemowe, są także wymagające. Biorąc kota również należy się liczyć z różnego rodzaju zniszczeniami w mieszkaniu oraz pewnymi utrudnieniami. Nie od dziś wiadomo, że koty zwłaszcza kiedy są małe, nie mają żadnych zahamowań, jeśli chodzi o zabawę, wskakiwanie na meble, drapanie wszystkiego co popadnie, czy niszczenie.

Dodatkowo musimy się liczyć z tym, że kota może być nieco trudniej wychować aniżeli psa. Mało tego, dyskusyjna jest w ogóle kwestia wychowywania kota i wyrabiania w nim pewnych nawyków. Podobno nawet jest to nierealne, przynamniej jeśli mowa o dachowcu. Czy w przypadku kotów rasowych jest inaczej? Niektórzy są zdania, że rasowe koty niczym nie różnią się w zachowaniu od dachowca i nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek tresurze. Jednak nie jest to do końca prawda, co zgodnie potwierdzają hodowcy kotów rasowych. W przypadku niektórych ras, jasno wskazuje się na to, że ich zachowania są niezwykle podobne do psów, a nawet nieco bardziej inteligentne.

Możemy więc śmiało powiedzieć, że niektóre rasy można wychować, oczywiście tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednią wiedzę. Mało tego, trzeba też wiedzieć, w jaki sposób zmusić koty do określonego zachowania. Nie możemy zatem liczyć na to, że każda osoba, nawet ta nieposiadająca niezbędnej wiedzy, da sobie z tym bezproblemowo radę. Należy jednak jasno podkreślić, że wychowanie rasowego kota jest możliwe.

Jakie więc rasy można wychować? Przeglądając opinie hodowców, jest to możliwe w przypadku kotów norweskich, bengalskich czy sfinksów lub peterbaldów. To zaledwie część gatunków, które dają się wychować. Jak zatem widać, nie tylko psy można wychować, ale w przypadku kotów wykonanie tego zadania także jest realne.

Artykuł dzięki: